FANDOM


Rookie Ranking Tournament
RookieRanking
Promotional image featuring the participants of the tournament
Information
Promotion Dragon Gate
Sponsor(s) GAORA
Date January 12, 2019
January 13, 2019
January 14, 2019
January 16, 2019
Attendance Day 1: 675
Day 2: 930
Day 3: 332
Day 4: 1615
Venue KBS Hall (Jan 12)
Edion Arena Osaka #2 (Jan 13)
Kuwana Yamamori Gym (Jan 14)
Korakuen Hall (Jan 16)
City Kyoto, Japan (Jan 12)
Osaka, Japan (Jan 13)
Mie, Japan (Jan 14)
Tokyo, Japan (Jan 16)

The Rookie Ranking Tournament (若手トーナメント, Wakate Tōnamento, lit. "Young Generation Tournament") was a single-elimination tournament held in Dragon Gate to decide the top rookie in the promotion, similar to NJPW's Young Lion Cup. The tournament was held from January 12 until January 16 and will feature the seventh place until the fifth-place finish.

WinnerEdit

Winner Stable
Shun Skywalker Mochizuki Dojo MDlogo

PlacesEdit

Places Participants Stable
1st Shun Skywalker Mochizuki Dojo MDlogo
2nd Kaito Ishida MaxiMuM MaxiMuM
3rd Yuki Yoshioka Mochizuki Dojo MDlogo
4th U-T Tribe Vanguard Tribe Vanguard3
5th Hyou Watanabe Mochizuki Dojo MDlogo
6th Kota Minoura
7th Dragon Dia Unaffiliated Dragon Gate logo

Announced competitors Edit

In the end of 2018, Dragon Gate announced a singles tournament named Rookie Raking Tournament. Also, it was the dates for the tournament were announced to be from January 13 until January 16 and the participants for the tournament. The tournament will feature one unaffiliated wrestler, four wrestlers from Mochizuki Dojo and one from MaxiMuM and Tribe Vanguard and the format of the tournament would be a single-elimination format. The tournament was to determine the top rookie in the promotion.

ParticipantsEdit

Teams Stable
Dragon Dia Unaffiliated Dragon Gate logo
Kaito Ishida MaxiMuM MaxiMuM
U-T Tribe Vanguard Tribe Vanguard3
Shun Skywalker Mochizuki Dojo MDlogo
Hyou Watanabe
Yuki Yoshioka
Kota Minoura

Tournament bracketEdit

Shun Skywalker2

Shun Skywalker, who won the Rookie Raking Tournament

  First Round
(January 12)
Semifinals
(January 13)
Final
(January 16)
                           
  Shun Skywalker Pin  
Dragon Dia 8:22  
  Shun Skywalker Pin  
  Yuki Yoshioka 8:50  
Yuki Yoshioka Pin
  Hyou Watanabe 11:48  
    Shun Skywalker Pin
  Kaito Ishida 18:59
  U-T Sub  
Kota Minoura 4:19  
  U-T Pin Third place
(January 16)
Kaito Ishida 16:48
Kaito Ishida Bye Yuki Yoshioka Pin
N/A U-T 11:47
Fifth place
(January 14)
Hyou Watanabe Pin
Kota Minoura 11:29

Non-Tournament matches Edit

January 12Edit

# Results Stipulations Times
1 Kaito Ishida and Misterioso defeated Mondai Ryu and Shachihoko BOY Tag Team match 6:08
2 Eita defeated Susumu Yokosuka Singles match 3:24
3 R.E.D (Big R Shimizu, Ben-K and Takashi Yoshida) defeated Ryo Saito, Don Fujii and Gamma Six-Man Tag Team match 9:35
4 K-ness. and Kagetora defeated Masaaki Mochizuki and Jason Lee Tag Team match 9:05
5 Tribe Vanguard (YAMATO and KAI) defeated R.E.D (PAC and Yasushi Kanda) Tag Team match 12:39
6 Natural Vibes (Kzy, Genki Horiguchi and "brother" YASSHI) defeated MaxiMuM (Naruki Doi, Masato Yoshino and Dragon Kid) Six-Man Tag Team match 14:29

January 13Edit

# Results Stipulations Times
1 Hyou Watanabe vs. Misterioso wrestled to a time limit draw Singles match 5:00
2 Eita defeated Ryo Saito Singles match 1:46
3 Don Fujii, Gamma and K-ness. defeated Masaaki Mochizuki, Genki Horiguchi and Mondai Ryu) Six-Man Tag Team match 11:24
4 R.E.D (Takashi Yoshida and Yasushi Kanda) defeated MaxiMuM (Masato Yoshino and Jason Lee) Tag Team match 11:48
5 Natural Vibes (Kzy and Susumu Yokosuka) defeated MaxiMuM (Naruki Doi and Dragon Kid) Tag Team match 16:48
6 Tribe Vanguard (YAMATO, Kagetora and KAI) defeated R.E.D (PAC, Big R Shimizu and Ben-K) Six-Man Tag Team match 14:28

January 14Edit

# Results Stipulations Times
1 Don Fujii and Ryo Saito defeated Mochizuki Dojo (Shun Skywalker and Yuki Yoshioka) Tag Team match 12:11
2 Masaaki Mochizuki, Kaito Ishida and KAI defeated Tribe Vanguard (YAMATO, Kagetora and U-T) Six-Man Tag Team match 11:29
3 R.E.D (Eita and Big R Shimizu) defeated Natural Vibes (Kzy and Susumu Yokosuka) Tag Team match 16:02
4 R.E.D (PAC, Ben-K and Yasushi Kanda) defeated MaxiMuM (Naruki Doi, Masato Yoshino and Jason Lee) Six-Man Tag Team match 14:33


January 16Edit

# Results Stipulations Times
1 Ryo Saito, Super Shisa, "Hollywood" Stalker Ichikawa, Shachihoko BOY and Hiroshi Yamato defeated Gamma, K-ness., "brother" YASSHI, Mondai Ryu and Misterioso Ten-Man Tag Team match 6:47
2 R.E.D (Eita, Takashi Yoshida and Yasushi Kanda) defeated Don Fujii, Hyou Watanabe and Yuki Yoshioka Six-Man Tag Team match 7:21
3 R.E.D (PAC, Big R Shimizu, Ben-K and Kazma Sakamoto) defeated MaxiMuM (Naruki Doi, Masato Yoshino, Dragon Kid and Jason Lee) Eight-Man Tag Team match 16:19
4 Natural Vibes (Kzy, Genki Horiguchi and Susumu Yokosuka) defeated Tribe Vanguard (YAMATO, Kagetora and KAI) Six-Man Tag Team match 12:59
5 Shuji Kondo defeated Masaaki Mochizuki Singles Match
Dragon Gate 20th Anniversary Commemoration Special Match Vol.1; Masaaki Mochizuki 25th Anniversary Commemoration
16:22

See also Edit

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.